היתר הדברה מספר: 3091 ו-1490

|

באישור המשרד לאיכות הסביבה ✔️

Bergerz סֵמֶל

דרך נגבה 71

רמת-גן, ישראל

→ נווטו באתר

עקיצות פרעושים – כל מה שצריך לדעת

עקיצות פרעושים הן מטרד נפוץ עבור בני אדם וחיות מחמד כאחד. פוסט זה בבלוג מתעמק בעולמם של המזיקים הזעירים הללו, דן בביולוגיה שלהם, זיהוי סימנים של עקיצות פרעושים, הבנת הסיכונים שהם מהווים, ומספק עצות מעשיות בנושא מניעה וטיפול. הצטרפו אלינו כשאנחנו חוקרים את כל מה שאתם צריכים לדעת על עקיצות פרעושים.

פרעושים: יותר מסתם מטרד?

פרעושים הם חרקים טפילים זעירים הניזונים מדמם של בעלי חיים, כולל בני אדם. למרות שהם עשויים להיראות כמו מטרד בלבד, פרעושים יכולים למעשה להוות מספר סיכונים בריאותיים. מזיקים אלו ידועים ביכולתם להתרבות במהירות, פוגעים בבתים וגורמים לאי נוחות גם לחיות מחמד וגם לאנשים. הבנת הביולוגיה וההתנהגות של פרעושים היא חיונית על מנת לשלוט ביעילות ולמנוע נגיעות.

לפרעושים יש מחזור חיים מורכב, המורכב מארבעה שלבים: ביצה, זחל, גולם ובוגר. נקבות פרעושים יכולות להטיל מאות ביצים במהלך חייהן, שעלולות ליפול בקלות ולזהם שטיחים, מצעים ורהיטים. הביצים בוקעות לזחלים, הניזונים מחומרים אורגניים כמו צואת פרעושים ותאי עור מתים. לאחר מספר יציאות, הזחלים הופכים לגלמים, ובסופו של דבר מופיעים כפשפשים בוגרים מפותחים לחלוטין.

הדברת פרעושים החל מ-250 ₪

 • ניקוי וחיטוי המקום - כולל אחריות מלאה בסיום העבודה
 • מדביר מוסמך ברישיון המשרד להגנת הסביבה
 • שירות 24 שעות ביממה
 • שירות בפריסה ארצית רחבה

להתייעצות עם מדביר מוסמך, חייגו אלינו:

לחרקים הזעירים הללו יש חלקי פה מיוחדים המאפשרים להם לנקב את העור ולהאכיל מדם. עקיצות פרעושים עלולות לגרום לגירוד עז ואי נוחות. חיות מחמד עלולות לחוות נשירת שיער, גירויים בעור ואפילו אנמיה אם שורצים במספר רב של פרעושים. עבור בני אדם, עקיצות פרעושים עלולות להוביל לתגובות אלרגיות, החל מגירוי קל ועד גירוד חמור, אדמומיות ונפיחות. גירוד העקיצות יכול גם להכניס חיידקים ולהוביל לזיהומים משניים.

מעבר לאי הנוחות הפיזית, פרעושים יכולים להעביר מחלות שונות. הם נשאים ידועים של תולעי סרט, שיכולות להדביק גם חיות מחמד וגם בני אדם. פרעושים יכולים גם להעביר טיפוס עכברים, זיהום חיידקי הגורם לתסמינים דמויי שפעת. במקרים נדירים, פרעושים נקשרו להעברת מגפה, אם כי זה נפוץ יותר באזורים מסוימים.

כדי למנוע נגיעות פרעושים, חשוב לשמור על היגיינה ולבדוק באופן קבוע את חיות המחמד לאיתור סימני פרעושים. שאיבת שטיחים ושטיפת מצעים בטמפרטורות גבוהות יכולים לסייע בחיסול ביצים וזחלים. בנוסף, שימוש במוצרי הדברת פרעושים על חיות מחמד וטיפול בסביבה באמצעות קוטלי חרקים יכולים להיות יעילים בהפחתת אוכלוסיות פרעושים.

זיהוי עקיצות פרעושים: מהם הסימנים?

עקיצות פרעושים יכולות להיות די ייחודיות וניתנות לזיהוי בקלות. לעתים קרובות הם מופיעים כגבשושיות קטנות, אדומות ומגרדות על העור. עם זאת, חשוב לציין שכולם מגיבים בצורה שונה לעקיצות פרעושים, ולחלק מהאנשים לא תהיה תגובה נראית לעין כלל.

מאפיין נפוץ אחד של עקיצות פרעושים הוא הדפוס המקובץ שלהם. פרעושים הם מאכילים אופורטוניסטיים ונוטים לנשוך מספר פעמים באזור מרוכז, כגון הקרסוליים, הרגליים או קו המותניים. התקבצות זו של עקיצות היא לעתים קרובות סימן מובהק של נגיעות פרעושים.

העקיצות עצמן מלוות בדרך כלל בגירוד עז, שעלול להוביל לשריטות ולנזק פוטנציאלי לעור. תחושת הגירוד נגרמת על ידי רוק הפרעוש, המכיל חומרים שעלולים לעורר תגובה אלרגית אצל אנשים מסוימים. תגובה אלרגית זו יכולה להשתנות מגירוי קל לתסמינים חמורים יותר.

בנוסף לבליטות האדומות והמגרדות, עקיצות פרעושים עשויות להופיע גם כשלפוחיות קטנות או כתמים. אלה עלולים להיות לא נוחים במיוחד ועשויים להימשך זמן רב יותר להחלים בהשוואה לעקיצות חרקים רגילות. אם לא מטופלים, גירוד מוגזם עלול להוביל לזיהומי עור משניים, ולסבך עוד יותר את תהליך הריפוי.

חשוב להבדיל בין עקיצות פרעושים ממחלות עור נפוצות אחרות. עקיצות פרעושים הן בדרך כלל קטנות יותר בהשוואה לעקיצות יתושים, ואין להן סימן ניקוב מרכזי. עקיצות פשפש המיטה, לעומת זאת, מופיעות לרוב בדוגמה ליניארית ויכולות להיות מלווה בריח מתוק ומעופש אופייני.

לקבלת הצעת מחיר וייעוץ בחינם, חייגו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לקבלת הצעת מחיר וייעוץ בחינם, חייגו אלינו:
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

 הסיכונים של עקיצות פרעושים

עקיצות פרעושים עשויות להיראות כמו מטרד קל בלבד, אך הן עלולות להוות מספר סיכונים לבריאותכם. החשש העיקרי הוא פוטנציאל ההדבקה. כאשר אנו מגרדים עקיצות פרעושים, אנו יוצרים פתחים בעור שיכולים להפוך לנקודות כניסה לחיידקים. זה יכול להוביל לזיהומים חיידקיים, כגון צלוליטיס, שעלול לגרום לאדמומיות, נפיחות וכאב.

סיכון נוסף הקשור לעקיצות פרעושים הוא העברת מחלות. אמנם נדיר יחסית שפשפשים מעבירים מחלות לבני אדם, אבל עדיין יש אפשרות. פרעושים הם נשאים ידועים של פתוגנים, כולל חיידקים, וירוסים וטפילים. דוגמה ידועה אחת היא מגפת הבובה, שהועברה באופן היסטורי על ידי פרעושים שפקדו חולדות.

במקרים מסוימים, עקיצות פרעושים עלולות לעורר תגובה אלרגית חמורה הידועה בשם דרמטיטיס של אלרגיה לפרעושים (FAD). מצב זה שכיח יותר אצל אנשים הסובלים מרגישות יתר לרוק פרעושים. תסמינים של FAD כוללים גירוד עז, אדמומיות, נפיחות ואפילו היווצרות שלפוחיות. אם אתם חושד שיש לך FAD, חיוני לפנות לטיפול רפואי לאבחון וטיפול נכונים.

יתר על כן, גירוד מתמיד של עקיצות פרעושים עלול להוביל לנזק לעור ולהצטלקות. גירוד ממושך עלול לגרום לשברים בעור, שעלולים להזדהם ולהותיר אחריו סימנים קבועים. חיוני לעמוד בפני הדחף להתגרד ובמקום זאת להתמקד בטיפול בעקיצות ובטיפול בהדבקה הבסיסית של פרעושים.

האם עקיצות פרעושים יכולות לגרום לאלרגיה?

כן, לעקיצות פרעושים יש פוטנציאל לגרום לאלרגיות אצל אנשים מסוימים. כאשר פרעוש נושך, הוא מחדיר רוק לעור כדי למנוע קרישת דם. רוק זה מכיל חלבונים שיכולים לעורר תגובה אלרגית אצל אנשים רגישים.

כאשר אדם עם אלרגיה לנשיכת פרעושים ננשך, המערכת החיסונית שלו מגיבה יתר על המידה לחלבונים ברוק הפרעושים, ומשחררת היסטמינים וכימיקלים אחרים. כימיקלים אלה יכולים לגרום למגוון של תסמינים אלרגיים, כולל גירוד, אדמומיות, נפיחות וכוורות. במקרים חמורים יותר, אנשים עלולים לחוות קשיי נשימה, סחרחורת או אנפילקסיס, תגובה אלרגית מסכנת חיים הדורשת טיפול רפואי מיידי.

חשוב לציין שלא כולם יפתחו תגובה אלרגית לעקיצות פרעושים. אלרגיות הן ספציפיות לאדם, ולחלק מהאנשים עשויה להיות רגישות גבוהה יותר לרוק פרעושים מאשר לאחרים. אם אתם חושד שיש לך אלרגיה לעקיצות פרעושים, חיוני לפנות לאיש מקצוע רפואי לאבחון וטיפול נכונים.

כדי להתמודד עם אלרגיות לעקיצת פרעושים, ההתמקדות העיקרית צריכה להיות במניעה ובחיסול נגיעות פרעושים. זה כרוך בניקיון יסודי של הבית, שטיפת מצעים ומצעים לחיות מחמד בטמפרטורות גבוהות, שאיבת אבק באופן קבוע ושימוש במוצרים להדברת פרעושים על חיות מחמד. נקיטת צעדים למזעור החשיפה לפרעושים יכולה להפחית באופן משמעותי את הסיכון לתגובות אלרגיות.

בנוסף למניעת פרעושים, קיימות גם תרופות שונות ללא מרשם להקלה על הסימפטומים של אלרגיה לנשיכת פרעושים. אלה כוללים אנטיהיסטמינים, קרמים קורטיקוסטרואידים וקרמים מרגיעים. עם זאת, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני השימוש בתרופה כלשהי, במיוחד אם יש לך מצבים רפואיים קיימים או נוטלים תרופות אחרות.

כיצד לטפל בעקיצות פרעושים ביעילות?

ישנן מספר שיטות יעילות לטיפול בעקיצות פרעושים ולהקל על אי הנוחות הנלוות. להלן שלוש כותרות משנה שינחו אותנו בתהליך הטיפול:

 • 1. הקלה על גירוד ואי נוחות:
  אחת המטרות העיקריות בטיפול בעקיצות פרעושים היא להקל על הגירוד ואי הנוחות שהם גורמים. מריחת דחיסה קרה או שקית קרח על האזור הפגוע יכולה לעזור להפחית את הדלקת ולהקהות את הגירוד. קרם הידרוקורטיזון ללא מרשם או תחליב קלמין יכולים גם לספק הקלה על ידי הרגעת העור והפחתת הגירוד. הימנע מגרד את העקיצות, שכן זה יכול להחמיר את הגירוי ולהגביר את הסיכון לזיהום.
 • 2. קידום ריפוי ומניעת זיהום:
  כדי לקדם ריפוי ולמנוע זיהום, חשוב לשמור על עקיצות הפרעושים נקיות. שטפו בעדינות את האזור הפגוע במים וסבון עדינים, ואז יבשו אותו במגבת נקייה. הימנע משימוש בסבונים קשים או קרצוף נמרץ, מכיוון שהדבר עלול לגרות עוד יותר את העור. מריחת משחה אנטיביוטית ללא מרשם יכולה לסייע במניעת זיהום ולסייע בתהליך הריפוי.
 • 3. ניהול תגובות אלרגיות:
  אם יש לך תגובה אלרגית לעקיצות פרעושים, חיוני לטפל בה בהקדם. נטילת אנטיהיסטמינים ללא מרשם, כגון דיפנהידרמין, יכולה לעזור להפחית את הגירוד ולהקל על תסמינים אלרגיים אחרים. עם זאת, חשוב לעקוב אחר המינון המומלץ ולדבר עם איש מקצוע רפואי אם יש לך מצב רפואי או נוטל תרופות אחרות. במקרים חמורים של תגובות אלרגיות, איש מקצוע רפואי עשוי לרשום תרופות חזקות יותר, כגון קורטיקוסטרואידים דרך הפה, כדי לנהל את הסימפטומים.ראוי לציין כי בעוד שטיפול בעקיצות פרעושים יכול לספק הקלה מיידית, חשוב לא פחות לטפל בגורם הבסיסי לבעיה – הפרעושים עצמם. שליטה והסרה של נגיעות פרעושים בביתך ובחיות המחמד שלכם היא חיונית למניעת עקיצות עתידיות. שאיבת אבק באופן קבוע, שטיפת מצעים בטמפרטורות גבוהות ושימוש במוצרים להדברת פרעושים על חיות מחמד יכולים לעזור לשבור את מחזור החיים של הפרעושים ולהפחית את הסיכויים להדבקה חוזרת. אם בעיית הפרעושים נמשכת, ייתכן שיהיה צורך לפנות לסיוע בהדברה מקצועית.

לקבלת הצעת מחיר וייעוץ בחינם, חייגו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לקבלת הצעת מחיר וייעוץ בחינם, חייגו אלינו:
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מניעת עקיצות פרעושים: האם זה אפשרי?

מניעת עקיצות פרעושים אכן אפשרית בשילוב של אמצעים יזומים. להלן כמה אסטרטגיות יעילות להרחיק את החרקים המציקים הללו:

 • 1. הגן על חיות המחמד שלך:
  מכיוון שלעתים קרובות פשפשים נוסעים על חברינו הפרוותיים, חיוני לשמור עליהם מוגנים. השתמש באופן קבוע במוצרים למניעת פרעושים המומלצים על ידי הווטרינר שלכם כגון צווארון פרעושים, טיפולים מקומיים או תרופות דרך הפה. בנוסף, שמור על מצעי חיות המחמד שלכם נקיים ושטוף אותם בקביעות כדי לחסל כל ביצי פרעושים או זחלים פוטנציאליים.
 • 2. שמרו על סביבת חיים נקייה:
  פרעושים משגשגים בסביבות חמות ולחות, לכן חשוב לשמור על מרחב המחיה שלכם נקי ויבש. שואב בקביעות שטיחים, שטיחים וריפודים, תוך שימת לב יתרה לאזורים שבהם חיות המחמד שלכם מבליות. רוקנו מיד את שקית הוואקום או המיכל כדי למנוע מכל פרעושים שנתפסו לתקוף מחדש את הבית שלכם. שטיפת המצעים שלכם כולל מצעים לחיות מחמד, במים חמים יכולה גם לעזור לחסל את כל הפרעושים האורבים.
 • 3. תרגול תחזוקת חצר:
  פרעושים יכולים להתגורר גם באזורים חיצוניים, ולכן חשוב לשמור על החצר שלך. שמור על גזוז הדשא קצר והסר כל פסולת, שכן אלה מספקים נקודות מסתור לפרעושים. שקול להשתמש בנמטודות, שהם טורפים טבעיים של פרעושים, בחצר שלך. אורגניזמים מיקרוסקופיים אלו יכולים לסייע בשליטה על אוכלוסיות פרעושים מבלי לפגוע בחרקים מועילים אחרים.
 • 4. הימנע מחשיפה לאזורים נגועים בפרעושים:
  במידת האפשר, נסה להימנע מאזורים שבהם ידוע כי פרעושים נפוצים, כגון דשא גבוה, אזורים מיוערים או אזורים עם בעלי חיים משוטטים. אם אתם מבקר באזורים כאלה, לבש שרוולים ארוכים, מכנסיים ארוכים ונעליים סגורות כדי למזער את הסיכוי לעקיצות פרעושים.
 • 5. בדוק וחתן באופן קבוע:
  בדקו באופן קבוע את חיות המחמד שלכם לאיתור סימנים של פרעושים וטפלו במייד בכל בעיה. השתמש במסרק פרעושים עדין כדי לסרוק את פרוות חיות המחמד שלכם תוך תשומת לב רבה לאזורים כמו הצוואר, הגב והזנב. אם אתם מבחין בפרעושים או לכלוך של פרעושים (כתמים שחורים הדומים לפלפל גרוס), נקוט בפעולה מיידית כדי לחסל אותם.

מה אם עקיצות פרעושים נמשכות?

למרות מאמצינו, עשויים להיות מקרים שבהם עקיצות פרעושים נמשכות למרות אמצעי מניעה. במקרים כאלה, חשוב לנקוט בצעדים נוספים כדי לטפל בבעיה:

1. התייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות:
אם עקיצות פרעושים ממשיכות לגרום לאי נוחות, גירוד או תגובות אלרגיות, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי. איש מקצוע בתחום הבריאות יכול להעריך את חומרת העקיצות ולהמליץ על אפשרויות טיפול מתאימות.

 • 2. לטפל בהדבקה:
  עקיצות פרעושים מתמשכות יכולות להעיד על הדבקה בסיסית של פרעושים בבית שלך. במקרים כאלה, יש חשיבות מכרעת לנקוט בפעולה מיידית כדי לחסל את ההדבקה. השתמש במוצרים יעילים להדברת פרעושים כגון תרסיסים, אבקות או ערפלים המכוונים גם לפרעושים בוגרים וגם לביצים שלהם. כמו כן, ייתכן שיהיה צורך לפנות לשירות הדברה מקצועי עבור נגיעות קשות יותר.
 • 3. נקה ושאב אבק ביסודיות:
  כדי לחסל את כל הפשפשים או הביצים שנותרו, נקו היטב ותשאבו את חלל המגורים שלכם. שימו לב במיוחד לאזורים שבהם חיות מחמד מבלות, כמו שטיחים ורהיטים. השלך את שקית הוואקום או רוקן את המיכל בחוץ כדי למנוע הדבקה חוזרת.
 • 4. המשך בהגנה על חיות מחמד:
  ודא שחיות המחמד שלכם ימשיכו לקבל טיפול קבוע למניעת פרעושים גם לאחר שהנשיכות נמשכות. זה יעזור למנוע כל נגיעות פרעושים חדשות ולהפחית את הסיכויים לעקיצות נוספות.
 • 5. מעקב וחזור על טיפול:
  יש לפקח מקרוב על האזורים הפגועים ולעקוב אחר כל סימני שיפור או החמרה. אם העקיצות נמשכות או מחמירות, ייתכן שיהיה צורך לחזור על תהליך הטיפול או לפנות לסיוע מקצועי.

עקיצות פרעושים, אמנם בעיה שכיחה עבור רבים, אינה חייבת להיות בעיה מתמשכת. עם ידע על הביולוגיה שלהם, היכולת לזהות סימנים ותסמינים והבנה של שיטות מניעה וטיפול יעילות, נוכל להגן על עצמנו ועל חיות המחמד שלנו מפני מזיקים זעירים אלו. זכור, המפתח להילחם נגד עקיצות פרעושים הוא שילוב של שיטות היגיינה קפדניות והתערבות רפואית בזמן.

לקבלת הצעת מחיר וייעוץ בחינם, חייגו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לקבלת הצעת מחיר וייעוץ בחינם, חייגו אלינו:
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

רוצים להעלים את המזיקים? התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים ונחזור אליכם במהירות:

איזורי השירות שלנו

השאירו פרטים ונחזור אליכם במהירות:

או חייגו אלינו וקבלו הצעת מחיר משתלמת